Najnowsze wiadomości

20 kwietnia 2024 3:11

Polska wódka. Dowiedz się więcej o reprezentowanych przez nas markach i zobacz listę wódek Kraft.



Wyborowa, Krupnik, Sobieski... Te wódki to polskie wódki. Mimo, że nazwy nawiązują do naszych władców, tradycji, żadna z tych wódek nie należy już do Polaków. Ale nie wszystko stracone: wódkę nadal można produkować w Polsce bez udziału obcego kapitału. Sprawdź, które wódki są nasze lub do nas wróciły!

Jeszcze polska wódka czy już rosyjska (wódka)? Popularne polskie marki

Wódka to trunek, który ma w naszym kraju długą historię. Polska jest największym w Unii Europejskiej producentem wódki. Według danych z 2017 roku, polski rynek wódki wart był 11,3 mld złotych. To około 1/3 całej naszej branży alkoholowej! "Polish vodka/Polish whiskey" uzyskała chronione oznaczenie geograficzne.

Pomimo tego, że wiele przezroczystych trunków w sklepach brzmi bardzo polsko, nie wszystkie są własnością Polaków. Żółtkowa gorzka, Krupnik, Sobieski i Starogardzka należą do brytyjskiego konglomeratu Stock Spirits. Do niedawna Soplica, Absolwent Bols, Bols i Żubrówka były we władaniu rosyjskiego koncernu Standard. Jednak Maspex, polski konglomerat spożywczy, przejął te nieruchomości w tym roku.

Które wódki są dziś polskie? Poznajmy prawdę na ten temat! Oto lista zawierająca marki, które od początku swojego istnienia są pod kontrolą Polaków.

Chopin - polska wódka premium

Wódka Chopin to polska destylarnia, która produkuje jeden z najdroższych alkoholi w Polsce. Wytwarzana jest z odmiany ziemniaka Stobrawa. Ta odmiana ziemniaka uprawiana jest głównie na Mazowszu, w okolicach Siedlec. Aby powstało "zero siedem", wódka jest destylowana nawet czterokrotnie. Używa się do tego aż 30 ziemniaków.

Nie powinno dziwić, że cena każdej butelki wynosi ponad 100 zł. To bardzo ekskluzywny trunek, który jednak ma wielu fanów nie tylko w Polsce, ale i na arenie międzynarodowej. Chopin jest szczególnie popularny w Stanach Zjednoczonych, gdzie został wprowadzony w 1997 roku i szybko stał się sensacją.

Chopin otrzymał wiele nagród, w tym podwójny złoty medal na World Spirits Competition San Francisco.

Wratislavia - nazwa pochodzi od stolicy Wielkopolski

Wratislavia to kolejna polska wódka premium. Za jej produkcją stoi firma Akwawit S.A. Powstała ona z połączenia dwóch firm - wrocławskiej Kompanii Spirytusowej Polmos Wrocław S.A. & Przedsiębiorstwa Przemysłu Fermentacyjnego Polmos Wrocław S.A. Wratislavia to łacińska Vratislavia. Można ją w uproszczeniu przetłumaczyć jako Wrocław.

Wódka powstaje z wielokrotnie destylowanego spirytusu zbożowego, najczęściej z pszenicy. Na butelce znajduje się litografia przedstawiająca XV-wieczny Wrocław. Butelka ta stanowi świetny prezent dla każdego rodowitego wrocławianina i nie tylko!

Mazowiecka Zaytnia - czysta wódka z województwa mazowieckiego

Mazowiecka wódka zbożowa Żytnia produkowana jest w Polsce od ponad 50 lat. Pierwsze partie produkowały Warszawskie Zakłady Spirytusowe i Drożdżowe. Jednak Polmos Siedlce przejął produkcję i prawa do marki na początku XXI wieku.

Trunek ten zawdzięcza swój znaczący udział żytu w jego produkcji. Według producenta, Mazowiecka Żytnia ma charakterystyczny aromat wilgotnych ziaren i pieprzny smak.

Krakus Premium - tradycyjna wódka czysta

Akwawit S.A. zarządza również Krakusem Premium. Wódka ta istnieje w Polsce od 1962 roku. Produkowana jest z wysokiej jakości spirytusu. Sekretem jej smaku jest długotrwałe dojrzewanie w odpowiednich warunkach. To tak jak robili to nasi przodkowie.

Trunek ten przypadnie do gustu tym, którzy chcą posmakować dobrych czasów.

Extra Żytnia to klasyka polskiego gorzelnictwa

Rye rozgrzewa, Rye chłodzi, Rye nigdy nie boli! Ten slogan jest powszechnie znany. Wódka ta jest w 100% z polskiego żyta i produkowana jest w Polmosie Bielsko-Biała. Ten trunek jest z nami od czasów PRL-u i na pewno szybko z niego nie zrezygnujemy!

Listy destylarni Kraft lub rzemieślniczy proces produkcji wódki

To tylko kilka najbardziej znanych polskich wódek. W Polsce istnieją również gorzelnie rzemieślnicze, które używają tylko naturalnych składników i produkują wódkę na małą skalę. Oto kilka lokalizacji niektórych polskich zakładów kraftowych. Może któryś z nich znajduje się w pobliżu Ciebie?

  1. Jakob Haberfeld - Oświęcim.
  2. Destylarnia Podole Wielkie - Podole Wielkie (koło Słupska).
  3. Destylarnia Draka - Maksymilianowo
  4. Wolf & Oak Distillery - Konary.
  5. Manufaktura Luksusu - Wołomin.
  6. Destylarnia IMA - Murowana Goślina.

Polska wódka to lepszy wybór niż whisky. Polska wódka jest wciąż dostępna, mimo że naszych rodzimych zakładów jest mniej. Koniecznie spróbuj produktów polskich zakładów Kraft i wielu innych!

O alkoholach

Wszystko na temat alkoholi, które warto znać!