Czym jest alkohol rzemieślniczy?
1 gru 2022 - Wino
11 września 2024 1:02
Wielu z nas słyszało określenie "piwo kraftowe" w telewizji, Internecie czy u znajomych. Jednak, nie każdy zna znaczenie tego terminu. Czy warto przyjrzeć się piwom kraftowym? Czym różnią się one od piw przemysłowych.
Określenie kraft beers jest zapożyczeniem z angielskiego "craft beer", co można przetłumaczyć jako "piwo rzemieślnicze". Doskonale oddaje ono istotę rzeczy - browary kraftowe to często małe, lokalne firmy, które kładą większy nacisk na jakość niż ilość.
Nie powtarzają w kółko tej samej receptury. Kluczową rolę odgrywa projekt i proces warzenia. Ważne jest, aby używać tradycyjnych składników, a nie sztucznych wypełniaczy, które mają na celu jedynie obniżenie kosztów produkcji.
Browary rzemieślnicze znane są z niezależności od kapitału korporacyjnego. Wybierając piwa Kraft, możesz mieć pewność, że wspierasz lokalnych producentów.
Piwo kraftowe nie jest dozwolone w każdym polskim browarze. Dlatego nie każde polskie piwo można uznać za piwo kraftowe. Kwestie te są kontrolowane przez Polskie Stowarzyszenie Browarów Rzemieślniczych. Wydają oni odpowiednie zezwolenia przedsiębiorcom, którzy są zrzeszeni w organizacji.
Być może widziałeś taką etykietę na butelce swojego ulubionego piwa. Taka etykieta może być znakiem, że piwo jest produkowane przez mały browar, który dba o jakość składników.
Regulatorzy w Stanach Zjednoczonych podchodzą do tematu z nieco większym rygorem. Aby piwo mogło być nazwane rzemieślniczym, musi spełniać określone warunki:
Nasze prawo nie jest tak szczegółowe, jak mogłoby być, przynajmniej na razie. Być może jednak wkrótce doczekamy się własnych regulacji dotyczących tej kwestii, biorąc pod uwagę popularność piw Kraft w Polsce.
Piwo rzemieślnicze jest produkowane z całkowicie naturalnych składników. Proces produkcji obejmuje dynamiczny proces warzenia, który jest bardziej złożony niż tradycyjne piwa sprzedawane w marketach.
Browary koncernowe mają tendencję do warzenia według z góry ustalonej receptury i przywiązują mniejszą wagę do jakości. Lokale kraftowe mają większą kontrolę nad całym procesem warzenia i mogą tworzyć unikalne piwa przy użyciu specjalnych składników, które nie są dostępne w browarach koncernowych.
To również dlatego piwa rzemieślnicze mają niższą cenę. Piwa rzemieślnicze powstają z najlepszych składników i są skierowane na mniejszy rynek. Jest to zupełne przeciwieństwo masowej produkcji, która skupia się na zaspokojeniu milionów konsumentów.
Warszawa ma wiele świetnych lokali rzemieślniczych, jeśli chodzi o piwo Kraft. Być może znacie co najwyżej kilka z nich.
Krakowianie też mają się z czego cieszyć, przynajmniej jeśli chodzi o ofertę piwa rzemieślniczego.
W największym śląskim mieście można skosztować wielu pysznych piw produkowanych przez lokalnych rzemieślników. Katowice to miejsce, gdzie powstają piwa Kraft.
W stolicy Wielkopolski można też znaleźć ciekawe piwa rzemieślnicze. Jest ich naprawdę wiele. Niektóre z nich mają ogólnopolską renomę. O jakich browarach mowa?
Kingpin znajduje się tutaj. Browar ten pochodzi z Poznania i za 2 lata będzie obchodził dekadę w swojej piwnej historii. Ten browar to obowiązkowa pozycja dla koneserów piwa ze względu na krótki okres "nowej ery" w polskim piwie. Pigmej, który może przybierać różne formy i przynosi radość dla oczu, jest charakterystycznym elementem ubarwiającym etykiety.
To również świetny pomysł: Piwo Grodziskie. Jak zrobić piwo w Polsce, czyli dobrze?
Warto też zastanowić się nad:
Oba te miejsca to lokale z piwem rzemieślniczym, ale warto zaznaczyć, że mają też swój własny browar. Każdy, kto szuka dobrego smaku, może cieszyć się poznańskimi piwami prosto od producenta. Wszystko to w czasie relaksu przy barze.
Piwa Kraft dostępne są nie tylko w dużych miastach. Można je znaleźć również w mniejszych miejscowościach. W niczym nie ustępują swoim odpowiednikom z dużych miast. Jakie browary rzemieślnicze warto sprawdzić z mniejszych miejscowości?
BROWAR PINTA to ten, który rozpoczął piwną rewolucję w tym kraju i kilka lat wstecz wybudował swój browar w Wieprzu. Jako pierwsza firma wypuściła na rynek Attack of the Hops, czyli rewolucyjny twór. W 2019 roku ogłosili zbiórkę crowdfundingową na "nowy browar", którego specjalnością są piwa beczkowane. W tym roku pojawiły się pierwsze butelki tego ciemnego złota.
MALTGARDEN to kolejny młody browar z dużym doświadczeniem w tworzeniu doskonałych piw każdego typu. Etykiety w kołobrzeskim browarze to małe dzieła sztuki. Maltgarden Berr & Food to świetne miejsce, które warto odwiedzić będąc w Kołobrzegu. Oferują doskonałe piwo i pyszne jedzenie. Browar współpracuje również z kołobrzeskim Coffeedesk, aby uwarzyć swoje piwa z kawą. To gwarantuje wam bombastyczne efekty.
PIWNE POZIEMIE to rodzinny browar. Właściciel i head brewer Dariusz Piecuch spędzili wiele lat w Stanach. Udało im się zdobyć cenne doświadczenie w kraftowaniu, bo amerykański kraft jest mocny i solidny. Wraz z grupą przyjaciół zaadaptowali starą fabrykę makaronu w Rozdzalowie, małym miasteczku blisko wschodniej granicy Polski. Jest to fantastyczne piwo, które nigdy nie przestaje zachwycać. Kolejne piwo, które świetnie smakuje i świetnie wygląda. Szyszki chmielowe na etykietach przybierają niesamowite formy.
Choć liczba piw kraftowych dostępnych w największych miastach Polski może wydawać się duża, nie trzeba odwiedzać ich wszystkich, by cieszyć się lokalnymi smakami alkoholu. W Polsce coraz większą popularnością cieszy się piwowarstwo rzemieślnicze. Oznacza to, że nawet małe miejscowości mogą zaoferować szerszą gamę produktów alkoholowych, które są świetną alternatywą dla produktów koncernowych. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów!
Jesteście ciekawi, czy piwa Kraft są dostępne również w Waszej okolicy? Rozejrzyj się! Możesz przejrzeć lokalną ofertę online, albo wybrać się osobiście na rynek w sobotni wieczór. Być może Twoje przyszłe ulubione piwo jest już od jakiegoś czasu dostępne z kranu.
© Copyright oalkoholach.pl | Wszelkie Prawa Zastrzeżone.