Czym jest alkohol rzemieślniczy?
1 gru 2022 - Wino
11 października 2024 13:46
Wódka od wielu lat jest podstawą w polskich domach. W czasach komunizmu była dostępna tylko na kartki, ale dziś jest łatwo dostępna w niemal każdym sklepie. Historia wódki sięga znacznie dalej. Nasi przodkowie uwielbiali jej rozgrzewające i rozweselające właściwości. Kto wymyślił wódkę? Kiedy po raz pierwszy pojawiła się na naszych talerzach?
Historycy nie wiedzą, kto wymyślił wódkę. Pierwsze ślady wódki znajdują się w "pasie wódczanym", który obejmuje takie kraje jak Polska, Rosja, Ukraina, Białoruś oraz obszary bałtyckie i skandynawskie. Mimo, że alkohol jest obecnie popularny na całym globie, nadal jest częścią lokalnej kultury.
Kupcy z Genui sprowadzili wino do Rosji pod koniec XIV wieku. Zostało ono uznane przez ówczesne władze za niebezpieczny napój i zakazano jego importu do kraju. Jednak już niedługo potem można było produkować alkohol z pszenicy lub żyta. W ten sposób narodziła się pierwsza wódka. W 1405 roku w polskim rękopisie znajduje się pierwsza pisemna wzmianka o wódce.
Brak odpowiednich metod oczyszczania sprawił, że wódka była początkowo niskiej jakości. Na tron carski wstąpiła Katarzyna II, znana również jako Katarzyna Wielka. Bardziej dbała o produkcję alkoholu i zezwoliła na jego wytwarzanie nawet w majątkach szlacheckich. Szybko opracowano metodę filtrowania za pomocą węgla drzewnego. Jakość trunku znacznie się poprawiła i na dwór carski trafiała najlepsza wódka.
O ile wódka była popularna w naszym regionie, to dopiero po I wojnie światowej stała się powszechnie znana. Koloniści przywieźli wódkę do Ameryki Północnej.
Dopiero po II wojnie światowej produkcja wódki upowszechniła się w krajach zachodnich? Choć USA jako pierwsze zbudowały nowe zakłady, to jednak sposób produkcji i skład ich trunku był zupełnie inny niż rosyjski czy polski. Wódka z USA była produkowana z ziemniaków lub kukurydzy.
Z czasem trunek ten rozprzestrzenił się i obecnie jest spożywany niemal wszędzie.
Trudno byłoby wskazać, kto wynalazł wódkę. Według legendy było to dzieło mnicha z klasztoru w Chudowie - Izydora. To on rzekomo stworzył przepis na wódkę. Podobno posiadał wyjątkową wiedzę i narzędzia destylacyjne, które pozwoliły mu na stworzenie nowego trunku. Nie ma żadnych dowodów historycznych na poparcie tego twierdzenia.
Zarówno Polakom, jak i Rosjanom przypisuje się tytuł wynalazcy "wina chlebowego", które kiedyś nazywano wódką. Nigdy nie dowiemy się, kto był pierwszy. Zarówno polska wódka, jak i rosyjska są dziś uwielbiane przez wielu ludzi na całym świecie.
Dzisiaj wódka jest robiona w zupełnie inny sposób niż 100 lat temu. Większość wódki powstaje ze sfermentowanych ziaren takich jak ryż, pszenica, kukurydza, a nawet owoce. Wymaga również odpowiedniej ilości wody, drożdży i mąki słodowej. Drożdże działają jako aktywny składnik w procesie przekształcania skrobi w cukier. Następnie drożdże odżywiają się cukrem i fermentują go w alkohol.
Jak zrobić wódkę w skrócie? Najpierw ziarna są podgrzewane z wodą i słodem. Wysoka temperatura powoduje, że cukry fermentują, a płyn odparowuje - tak powstaje zacier. Po przepompowaniu płynu do szczelnego pojemnika, do mieszanki dodaje się drożdże i pozostawia do fermentacji jeszcze przez kilka dni.
Wódka musi być oczyszczona, aby zapewnić jej jakość. Trunek powinien być destylowany minimum trzy razy, aby zapewnić dobrą jakość.
Wódkę można podzielić ze względu na składniki, proces produkcji i wiele innych czynników. Wódka czysta może być luksusowa lub wyborowa. Większość osób potrafi odróżnić zwykłą wódkę od wódki smakowej.
Zwykła wódka jest zazwyczaj produkowana z 95% alkoholu. Wódki wyższej jakości produkowane są z mocniejszym spirytusem jak 96,5%. Wódka czysta to najbardziej podstawowy, ale nie najmniej wyrafinowany trunek. Jest to mieszanka 40% alkoholu i 60% wody. Choć trunek może zawierać pewne zanieczyszczenia, ich procent w wódce, która została dobrze wydestylowana będzie bardzo niski.
Powszechne powiedzenie mówi, że wódka powinna smakować źle. W przypadku czystej wódki jest to częściowo prawda. Sama w sobie nie ma smaku. Można ją wykorzystać jako bazę do wielu napojów lub do innych celów.
Mogłoby się wydawać, że jest to modne od niedawna, ale historia wódki sięga daleko wstecz. W Polsce istniało ponad 100 odmian tego trunku. Nasz region szczególnie upodobał sobie napoje owocowe na bazie alkoholu.
To właśnie Rosjanie spopularyzowali wódkę smakową. Dostrzegli oni, że rynek amerykański jest ogromnym rynkiem zbytu i zaczęli sprzedawać tam swoje produkty. Trend ten został szybko skopiowany przez lokalnych gorzelników, dzięki czemu wódka ta stała się ogromnym hitem w Ameryce.
To kwestia osobistego gustu, która wódka jest najlepsza. Nie można jednak zaprzeczyć, że Polacy w znacznym stopniu przyczynili się do rozwoju tego rynku. Wódka czysta nie jest dla każdego. Polscy gorzelnicy stworzyli wiele smaków i każdy z nich ma swoich wiernych fanów.
Kultowa jest tutaj wódka wiśniowa, która słynie ze swojego zwodniczo słodkiego smaku i uśpiła niejedną osobę. Orzechówka to także baza wielu popularnych drinków. Pigwa jest popularnym dodatkiem do jesiennej herbaty. Lemoniada, mięta czy wódka limonkowa to tylko kilka z wielu dostępnych opcji.
Polska wódka jest najlepsza? Trudno powiedzieć. Wybór jest tak ogromny, że na pewno znajdziesz coś w jednym z wielu smaków.
Jaka jest Twoja ulubiona wódka? Jeśli jeszcze nie wiesz, eksperymentuj - ale z umiarem i rozsądkiem!
© Copyright oalkoholach.pl | Wszelkie Prawa Zastrzeżone.