Najnowsze wiadomości

21 czerwca 2024 6:39

Wódka Kraftowa. Czy to możliwe?Piwa Kraft to nazwa powszechnie znana. Jeśli nie mieliście, to polecamy inne wpisy na naszym blogu. Czy słyszeliście kiedyś o wódce rzemieślniczej? Te trunki stają się coraz bardziej popularne. Czym jest wódka kraftowa? Gdzie można ją znaleźć w swojej okolicy? Podpowiemy Wam, jak to zrobić!

Wódka kraftowa - co to jest?

Te same ideały, które napędzały małe browary do tworzenia piwa kraftowego, napędzają producentów wódki rzemieślniczej. "Rzemieślnicza" jest tu kluczem. Nie chodzi o masową produkcję, ale o utrzymanie najwyższej jakości partii.

Wódki kraftowe często powstają na podstawie tradycyjnych receptur, które były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Często sprzedawane są tylko w swojej okolicy i nie przemawiają do szerokiego grona odbiorców.

Na przykład niektóre alkohole rzemieślnicze są produkowane tylko z jednego rodzaju ziarna. Niektóre destylarnie ograniczają swoje zbiory do jednego pola. Jest to podobne do sposobu, w jaki włoscy winiarze klasyfikują swoje produkty według regionu, z którego pochodzą.

Czym różni się wódka Kraft od zwykłej wódki?

Większość wódki przemysłowej produkowana jest w dużych zakładach lub ogromnych destylarniach kolumnowych. Urządzenia te mogą produkować napoje alkoholowe 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nalewki rzemieślnicze często produkowane są na mniejszą skalę i niekiedy przy użyciu innych rodzajów alembików. Destylarnie rzemieślnicze zwracają szczególną uwagę na używane przez siebie składniki, podczas gdy wielkie koncerny stawiają na masową produkcję i tanich dostawców.

Czy konsument zauważy różnicę? To zależy. Wszystko zależy. Piwo Kraft to market, który przyciąga ogromnym wyborem złocistych napojów i wysoką jakością. Nawet niedoświadczone podniebienie będzie w stanie odróżnić niskiej jakości piwo z marketu od tego z lokalnego baru.

Nieco inaczej wygląda sytuacja z wódką. Zdecydowana większość osób uważa, że wódka smakuje tak samo niezależnie od marki. Wyborowa i Żytnia nie są produktami, których szukasz, aby zadowolić swoje kubki smakowe. Zamiast tego, bardziej interesują Cię inne cechy produktu. Oznacza to, że wódka rzemieślnicza jest często doceniana tylko przez prawdziwych koneserów.

Producenci wódek smakowych mają więcej możliwości tworzenia własnych, unikalnych kombinacji i przypodobania się klientom nowymi produktami.

Wódka kraftowa nie jest tak zdefiniowana ani regulowana jak piwo. Oznacza to, że niemal każdy producent może nazwać swój produkt rzemieślniczym, mimo że może go produkować w tysiącach fabryk jednocześnie.

Pszenica, żyto i ziemniaki. Z czego produkowana jest wódka rzemieślnicza?

Wódka jest tradycyjnie wytwarzana ze zboża, najczęściej żyta, które jest podgrzewane i łączone z wodą. Powstała miazga jest następnie mieszana z wodą i podgrzewana. Do miazgi dodaje się drożdże, które rozpoczynają fermentację i przekształcają cukry w alkohol. Następnie można rozpocząć proces destylacji spirytusu.

Wódka jest następnie testowana, aby określić, czy ma wystarczającą ilość alkoholu. Jeśli trunek świeci się, to jest dobry. Jeśli nie, należy go ponownie poddać destylacji.

Czysta wódka musi być - w pewnym sensie - bez smaku. Aby to osiągnąć, trunek jest wielokrotnie podgrzewany, a następnie destylowany. Po schłodzeniu substancja jest gotowa do filtrowania. Finalna wódka zawiera około 40% alkoholu.

Na dzisiejszym rynku obserwujemy wzrost popularności wódek smakowych, które nie są tylko odmianami "czystymi". Wódki te powstają poprzez dodanie do bazy wódki owoców, przypraw lub ekstraktów. Produkty te nie muszą dojrzewać i mogą być od razu butelkowane i wysyłane bezpośrednio na rynek.

Wódka WyBUH? Browar Tenczynek w markecie spirytusowym Kraft

Czy jest w kraju ktoś, kto nie słyszał o Browarze Tenczynek, popularnej marce alkoholi? Janusz Palikot jest twarzą tego zakładu. Odszedł z polityki, by zająć się produkcją alkoholu.

Wódka WyBUH to jeden z najbardziej znanych produktów firmy. Powstaje z tradycyjnego rektyfikatu zbożowego oraz opatentowanego spirytusu BUH z suszem konopnym.

Etykieta przyciąga uwagę projektem znanego artysty Tomasza Wójcika. To właśnie smak jest najważniejszy. Słodki, delikatny, cytrusowy aromat przywodzi na myśl mocne ziołowe likiery.

Czy piwa Kraft to umierająca sztuka? Wódka rzemieślnicza jest drogą do celu!

Jesteś miłośnikiem eksperymentów i jesteś otwarty na próbowanie nowych produktów? Alkohole rzemieślnicze mogą być dla Ciebie. Niektóre z tych alkoholi są bardzo innowacyjne i niejednokrotnie Cię zaskoczą. Możesz zamówić wódkę, która została stworzona z myślą o koneserach.

O alkoholach

Wszystko na temat alkoholi, które warto znać!