Czym jest alkohol rzemieślniczy?
1 gru 2022 - Wino
11 października 2024 12:50
Wielu miłośników alkoholu w ostatnich latach drastycznie ograniczyło spożycie trunków od znanych producentów. Dzisiejszy konsument chętniej wybiera opcje niszowe, rzemieślnicze. Można je nazwać alkoholem premium na miarę XXI wieku.
Co sprawia, że destylacja jest sztuką rzemieślniczą? Termin ten odnosi się zazwyczaj do trunków wytwarzanych przez małą firmę lub osobę fizyczną w tradycyjny sposób, czasem bez użycia maszyn.
Aby trunek mógł zostać uznany za kraftowy, powinien zasadniczo posiadać co najmniej dwie, a najlepiej trzy z poniższych cech.
W Polsce nie ma limitów produkcyjnych, które pozwalałyby na uznanie trunku za rzemieślniczy. Jest to na razie kwestia umowna. Wyjątkiem jest Polskie Stowarzyszenie Browarów Rzemieślniczych, które swoim członkom nadaje etykietę piwa Kraft.
Większość dystrybucji trunków odbywa się przede wszystkim na rynek lokalny.
Napoje rzemieślnicze są wytwarzane przede wszystkim ręcznie i w małych ilościach. Zazwyczaj są one wytwarzane z wysokiej jakości, organicznych i lokalnie pozyskiwanych składników. Produkty te cieszą się dużą popularnością wśród konsumentów. Charakterystyczna różnica w smaku jest tym, co wyróżnia napoje rzemieślnicze od korporacyjnych "mass-marketów".
Pasja i innowacyjność producentów, a także wysoka jakość użytych składników to klucz do tworzenia rzemieślniczych napojów alkoholowych. Branża piw kraftowych ma ugruntowaną pozycję i wielu zwolenników. Wódki i wina rzemieślnicze dopiero wchodzą na rynek i nie wywołały jeszcze wystarczającego szumu, by stały się mainstreamem. Możemy mieć tylko nadzieję, że gorzelnie, winiarnie i browary pójdą ich śladem.
Piwo rzemieślnicze jest branżą znacznie bardziej dojrzałą niż jego rówieśnicy. Istnieje już od lat 70. ubiegłego wieku. Małe browary potrafiły nabrać rozpędu i zaskoczyć świat nowymi odmianami złotego trunku.
Z powodu serii zakrojonych na szeroką skalę fuzji i przejęć przez wielkie korporacje, wiele regionalnych barów i pubów w Stanach Zjednoczonych zaczęło się zamykać i konsolidować. Kilku piwowarów domowych dostrzegło, że mogą nadal cieszyć się jedynie tradycyjnymi smakami i tradycyjnymi produktami, gdy amerykański krajobraz piwny zaczął podupadać pod względem jakości i różnorodności. Narodziło się piwowarstwo rzemieślnicze.
Piwna rewolucja w Polsce nastąpiła nieco później niż w innych krajach. Pierwsze tego typu inicjatywy pojawiły się około 10 lat temu. Nasi piwowarzy nie różnią się od doświadczonych piwowarów z zagranicy. Polskie piwa rzemieślnicze są najlepsze, a ludzie z innych narodów chętnie ich próbują.
Choć dla niektórych może to być zaskakujące, domowy samogon jest w stanie spełnić definicję trunku rzemieślniczego. Nie jest produkowany masowo i na pewno nie zajmują się nim wielkie koncerny. Wiele przepisów pochodzi od pradziadków.
Bimber nie podlega żadnej kontroli jakości. Każdy może zrobić swój bimber dokładnie jak lubi i z czego lubi.
Próbowałeś znaleźć lokalne trunki, ale się pogubiłeś? Nie jesteś sam. Definicji alkoholowego rzemiosła jest tak wiele, że trudno je zdefiniować. To może nie mieć znaczenia, sztuka jest trudna do zdefiniowania, a my i tak się nią cieszymy.
Ważne jest, aby być świadomym tego, co kupujesz, jeśli chcesz wspierać lokalnych przedsiębiorców. Jak to zrobić? Bądź ciekawskim, sceptycznym konsumentem. To, że etykieta produktu twierdzi, że jest "artisanal", nie oznacza, że tak jest. Choć opakowanie może wyglądać na wykonane ręcznie, to często jest to tylko chwyt marketingowy. Do wszystkich "babcinych" nalewek należy podchodzić z dystansem i dawać im szczyptę soli.
Etykiety mogą mieć duże znaczenie w piwie. Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Rzemieślniczych, które nadaje etykietę piwu kraftowemu, nie jest otwarte dla wszystkich. Każdy lokal, zanim zostanie członkiem, musi spełnić określone normy jakościowe.
Wybór właściwych nalewek kraftowych od podróbek może być trudny. Czy warto, abyś się postarał? Tak!!! Możesz mieć wpływ na rozwój lokalnych piwiarni czy gorzelni, przyczyniając się do rozwoju polskiego rynku piw kraftowych i mocnych alkoholi.
© Copyright oalkoholach.pl | Wszelkie Prawa Zastrzeżone.