Najnowsze wiadomości

19 lipca 2024 23:53

Czym są wina ekologiczne?Staramy się, aby wszystkie nasze działania były harmonijne i zgodne ze światem przyrody. Od lat zmieniają się metody produkcji, poprawiają się uprawy, a fabryki wyposażane są w nowoczesny sprzęt, który jest kluczem do czystszego, zdrowszego środowiska. Wraz ze wzrostem świadomości konsumentów, coraz większą popularnością cieszą się również wina organiczne. Wyróżnia je nie tylko dodanie przymiotnika do nazwy, ale także fakt, że wina te są zdrowe zarówno dla planety, jak i pijących je miłośników wina. Butelki ekologicznych napojów alkoholowych są ozdobione pieczęciami, znakami i certyfikatami, które wskazują na ich naturalną produkcję. Zanim kupisz wino ekologiczne, zastanów się, dlaczego warto.

Wino ekologiczne i wina organiczne - czy to ten sam produkt?

W rzeczywistości pod obiema nazwami produkt jest taki sam. Wino organiczne to napój alkoholowy, którego produkcja i dystrybucja spełnia wszystkie kryteria certyfikacji. Stworzenie wina organicznego może wydawać się łatwe, a rodzinne winnice, w których panuje klimat, produkują trunek, który jest zdrowy i bezpieczny dla naszej planety.

Produkcja wina organicznego jest tak trudna, że ograniczenia występują nawet na początku, przy sadzeniu winogron. Producenci mają zakaz używania sztucznych nawozów, a jedyne co może być użyte do wspomagania wzrostu owoców to kompost. Wszelkie chemiczne pestycydy zostały zakazane, a jeśli się po nie sięga, to szansa na otrzymanie certyfikatu potwierdzającego ekologiczną produkcję zostaje automatycznie cofnięta.

Winorośl, jak to roślina, jest często pokarmem dla szkodników. Może to prowadzić do niższych plonów niż na plantacjach, na których stosuje się pestycydy, herbicydy czy środki owadobójcze. Wina ekologiczne są droższe ze względu na małe zbiory, surowe ograniczenia i wyższe wymagania.

W organicznej produkcji wina zabronione są GMO, a także stosowanie CO2. Wszystko to jest dokładnie sprawdzane, a wszystkie winnice, niezależnie od wielkości czy specjalizacji, muszą przejść wymagające testy i niezapowiedziane wizyty.

Czy wino ekologiczne to inwestycja, która się opłaca?

To oczywiste. Wielu smakoszy uważa, że wina ekologiczne różnią się dość znacznie od napojów alkoholowych produkowanych w tradycyjny sposób i nie mają tak dużej intensywności. Prawdę mówiąc, zależy to od wybranej odmiany, a nie od metody uprawy czy etapów produkcji. Wina ekologiczne lub trunki wyprodukowane w sposób przyjazny dla środowiska są zdrowe dla konsumentów. Jeśli wlejesz do swojego kieliszka certyfikowane wino organiczne, będzie ono oznaczone odpowiednim certyfikatem, takim jak Agriculture Biologique czy Demeter. Wino organiczne to nie lada gratka. Zalecamy, abyś przynajmniej raz spróbował butelki organicznego wina, aby odkryć jak wiele smaku może ono wnieść do Twojego życia.

Jaka jest różnica między winem biodynamicznym a konwencjonalnym?

O winach biodynamicznych dowiecie się studiując biodynamikę, a dokładniej filozofię stworzoną przez Rudolfa Steinera. Autor "Kursu rolnika", uważa, że winorośl i wszystko wokół niej powinno być jednym żywym organizmem. Idealistycznie rzecz ujmując, powinien on być w stanie w jakiś sposób utrzymać się sam. Oznacza to, że integracja w gospodarstwie, uprawie winorośli czy produkcji wina powinna być dopuszczalna tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

Wina biodynamiczne są w większości produkowane przez ludzi. Mniej prawdopodobne jest, że są one produkowane przy użyciu zwierząt pociągowych. (W dzisiejszych czasach odchodzi się od tej opcji). Zasady biodynamiczne polegają na harmonii i zrozumieniu praw natury. Winiarze biodynamiczni używają zegara biodynamicznego, aby określić fazy Księżyca i ich wpływ na uprawę roślin. Wina biodynamiczne są kontrowersyjne, ponieważ nie zostały jeszcze ocenione. Jest jednak wielu fanów filozofii Rudolfa Steinera.

Zachęcamy do przeczytania:

Jaki jest najdziwniejszy rodzaj alkoholu na świecie? Wino z wąwozu, kumys, mezcal... Poznaj świat alkoholi wysokoprocentowych.

Wina gruzińskie lub wina z Gruzji. Półsłodkie, półwytrawne, wytrawne... Odkryj je wszystkie!

Wino musujące, szampan czy jedno i drugie? Wytrawne, półwytrawne, czy półsłodkie? Wybierz sam!

Zapisz się do naszego newslettera

Jak masz na imię? Podaj swój e-mailSubskrybuj

O alkoholach

Wszystko na temat alkoholi, które warto znać!