Najnowsze wiadomości

30 kwietnia 2024 22:50

A co z chmielem? Dowiedz się wszystkiego o składzie piwa, nad którym czuwa prawdziwy piwowar.



Piwo jest najczęściej spożywanym napojem alkoholowym na całym świecie. Prawie wszystkie kraje mają swoje wersje tego złotego napoju i sprzedają go na całym globie. Piwo jest również najstarszym znanym napojem alkoholowym. Ale czy znasz jego składniki? Dziś się tego dowiemy!

Historia chmielu dla piwa

Amerykański archeolog odkrył pozostałości pierwszego piwa jęczmiennego w naczyniu znalezionym na terenie wykopalisk Godin Tepe, w zachodnim Iranie. Prawdopodobnie znajdowało się ono tam od 3400 r. p.n.e., kiedy to jego ostatni właściciel usunął całą jego zawartość.

To nie jedyny dowód na to, że piwo ma długą historię. Archeolodzy odkryli browar, który działał w Chinach około 5 tysięcy lat temu. Wykopaliska w Mijiaya, wiosce w prowincji Shaanxi, ujawniły różnorodne gliniane naczynia z wąskimi i szerokimi otworami oraz lejkami. Archeolodzy znaleźli również struktury, które wyglądały jak prymitywne piece. Datowane są one na okres od 3500 p.n.e. do 2900 p.n.e.

Dokładna data powstania pierwszego kufla i beczki z piwem nie jest znana. Jedno jest pewne: piwo cieszyło naszych przodków tak samo lub bardziej niż nas.

A co z chmielem? Choć uważa się, że pochodzi on z Chin, jego pierwsze udokumentowane użycie miało miejsce w VIII wieku. Mnisi benedyktyńscy użyli go do warzenia piwa w bawarskim opactwie.

Przed pojawieniem się chmielu piwo było aromatyzowane i konserwowane wrzosem, grzybami i innymi lokalnymi ziołami i przyprawami. Dziś przeżywamy chmielową gorączkę. Na rynku pojawiły się piwa, których goryczka przekracza 100 IBU (maksymalna goryczka, którą człowiek jest w stanie wykryć). Jest to odzwierciedlenie wielu smaków i tradycji, które były częścią niesamowitej historii i ewolucji piwa.

Jaki jest skład piwa?

Piwo składa się głównie z czterech składników: drożdży, wody, chmielu i słodu. Chociaż drożdże nie są uważane za składnik, to jednak są niezbędne w procesie warzenia. Piwowar może również dodać do receptury owoce lub zioła, które mogą wpłynąć na ostateczny smak napoju.

Przyglądamy się kilku podstawowym składnikom piwa!

Woda

Piwo składa się w 90% z wody. Stanowi ona bazę wszystkich napojów. Na ostateczny smak piwa może mieć wpływ jego skład. Pilsner to gładkie i czyste piwo, które może być warzone z wodą z Pilzna w Czechach. Na przykład IPA można uwarzyć z twardą wodą z brytyjskiego Burton-upon-Trend.

Słód jęczmienny (i wiele innych! )

Najważniejszym składnikiem piwa są niewątpliwie słody. Mają one duży wpływ na kolor, aromat, smak i pianę napoju. Najczęściej słód produkowany jest z jęczmienia. Dlaczego. Ma on najwyższy stosunek skrobi do białka i zawiera enzymy niezbędne do zacierania. Można również stosować pszenicę, żyto i orkisz.

Chmiel

Chmiel jest najdroższym składnikiem piwa. Chmiel nie jest wymagany w dużych ilościach w większości piw. Istnieje wiele odmian złotego napoju, które wymagają dużej ilości chmielu, np. IPA.

To właśnie szyszka chmielowa nadaje złotemu napojowi goryczkę i aromat. Ma również właściwości antybakteryjne i związki fenolowe, dzięki którym ma właściwości konserwujące.

Drożdże piwowarskie

Drożdże to żywy organizm, który dzieli się na setki różnych gatunków. Browarnicy często używają drożdży z izolowanych hodowli. Oznacza to, że wszystkie komórki są identyczne. Pozwala to na sprawną kontrolę nad procesem fermentacji.

Istnieją dwa rodzaje drożdży piwowarskich: górne lub dolne.

  • Drożdże górne - Służą do produkcji piw górnej fermentacji lub ales.
  • Drożdże dolne - Używane do produkcji piw dolnej fermentacji lub lagerów.

Jak produkuje się piwo?

Jak się robi piwo? Zacieranie jest pierwszym krokiem w produkcji piwa. Jest to proces aktywacji naturalnych enzymów drożdży. W ten sposób skrobia ze słodu pszennego lub jęczmiennego zostaje przekształcona w cukier, który będzie potrzebny drożdżom później. W ten sposób powstaje zacier, czyli mieszanina wody i słodu. Zacieranie wymaga gorącej wody. Wynikiem jest brzeczka piwna.

Następnym krokiem jest klarowanie lub filtracja zacieru. Polega to na zalaniu zacieru większą ilością gorącej wody w celu oddzielenia brzeczki od ziaren. Robi się to w celu wypłukania pozostałych cukrów. Ekstrakt to nazwa dla ich zawartości w beczce przed rozpoczęciem fermentacji.

Trzecim etapem jest warzenie. Polega ono na gotowaniu piwa w wysokiej temperaturze w celu usunięcia wszelkich enzymów i tlenu. Na tym etapie do piwa dodaje się również chmiel. Działa on jako naturalny konserwant i równoważy słodycz cukru z brzeczki.

Fermentacja to kolejny etap produkcji piwa. Pierwszym etapem produkcji piwa jest fermentacja. Polega ona na szybkim schłodzeniu i wstępnym odczytaniu wagi piwa. Jest to kluczowe, ponieważ decyduje o zawartości alkoholu w piwie. Fermentacja jest procesem dwuczęściowym.

  • Pierwotne (burzliwe). - Drożdże są dodawane do piwa w celu przetworzenia cukrów na alkohol i dwutlenek węgla.
  • Fermentacja wtórna (cicha) - Zwana również "dofermentowaniem", pozwala piwu wyklarować się i rozwinąć właściwy smak i aromat.

Jest to etap, w którym piwo zostało zabutelkowane. Teraz możesz cieszyć się piwem niemal natychmiast po jego rozlaniu do butelek, puszek lub beczek. Pozostaje jedynie czas leżakowania, który również może wpłynąć na ostateczny smak trunku.

Niektóre z tych etapów mogą się różnić w zależności od receptury. Niektóre receptury pomijają na przykład całkowicie wtórną fermentację na rzecz przedłużonej fermentacji wstępnej.

Pyszne piwa domowe i komercyjne

Jesteś jednym z tych, którzy uwielbiają złocisty trunek? Warto dowiedzieć się, jak powstaje i jak go zrobić. Możesz pokusić się o zrobienie własnego piwa. Wystarczy tylko cierpliwość, słód, chmiel i woda.

Zapisz się na newsletterimia Jak się nazywasz? e-mail Wpisz swój e-mail Zarejestruj się

O alkoholach

Wszystko na temat alkoholi, które warto znać!