Najnowsze wiadomości

21 czerwca 2024 7:42

Piwo APA. Co to jest? W czym jest podobne do IPA?Pale to kamień węgielny amerykańskiego piwa, mimo swojego nijakiego wyglądu. W 2011 roku IPA powróciło do popularności, zdobywając piwowarów na całym świecie. Piwo APA zostało królem piwa. Co to jest? Jakie są różnice między nimi? Jak smakuje American Pale Ale? O wszystkim opowiemy w tym artykule!

Piwo APA - co to jest?

American Pale Ale, jak wiele innych amerykańskich klasyków piwowarskich, ma swoje korzenie w zagranicznych stylach piwnych. Uległo wpływom stylu brytyjskiego, ale ma też wiele własnych cech. Styl APA w dużej mierze opiera się na ziemistym, ziołowym chmielu. Dostępne są również amerykańskie odmiany tej rośliny, które wyróżniają się nutami cytrusowymi i - sporadycznie - sosnowymi.

Jak zrobiono piwo APA? Co to za styl? Jest to jeden z najpopularniejszych gatunków, więc nie trzeba zatrudniać ekipy archeologów, aby prześledzić jego historię. Podejście do tego ikonicznego stylu ewoluowało na przestrzeni wieków. Wielu piwowarów tworzyło American Pale Ale na podstawie własnych receptur. Nie zawsze pokrywały się one z kanonem, który mamy dzisiaj.

APA - krótka historia

Za pomysłodawców pale ale uważa się angielskich gorzelników. Za pomysłodawcę tego amerykańskiego stylu uważa się Sierra Nevada Pale Ale, w którym użyto amerykańskich chmieli Cascade oraz czystych drożdży górnej fermentacji (tzw. ale). Chmiel ten stał się synonimem piwa rzemieślniczego z Zachodniego Wybrzeża.

Obecne pale ale to marzenie miłośnika piwa. Posiada idealny balans chmielu i słodu. Jest hitem wśród miłośników piwa na całym świecie, nawet tysiące mil dalej w USA.

American Pale Ale jest podstawą amerykańskiej kultury piwowarskiej. Choć historia American Pale Ale jest długa, trunek ten wciąż ewoluuje. Niezależne browary stale wymyślają na nowo klasyczne pale ale i eksperymentują z lokalnymi składnikami, tworząc nowe profile smakowe.

Jaka jest różnica między piwem APA a IPA?

Zarówno Indian Pale Ale (IPA), jak i jego główny konkurent, czerpią inspirację ze stylu brytyjskiego. Istnieje jednak kilka kluczowych różnic między nimi. IPA charakteryzuje się wyższym poziomem goryczki, oraz mocniejszym chmieleniem, co może mieć znaczący wpływ na smak piwa.

Czym różni się piwo IPA od APA pod względem szczepów chmielu? Piwa typu Indian Pale Ales znane są z silnych aromatów, które zawierają nuty kwiatowe, ziemiste i ziołowe. Te aromaty można znaleźć również w American Pale Ale, ale styl zza oceanu jest bardziej zbalansowany. APA nie opiera się na dominacji jednego smaku. Wszystkie składniki są doskonale połączone, tworząc zrównoważone, lekkie piwo.

Biedronka 12 + 12 piw gratis - baner

Piwo APA - smak

Piwa typu American Pale Ale posiadają aromaty kwiatowe, owocowe i cytrusowe. APA wyraźnie różni się od swojego angielskiego odpowiednika ze względu na użycie lokalnych chmieli. Trunek posiada nuty karmelowe, które uzupełnia palona słodowość.

Czy chciałbyś cieszyć się piwem przy posiłku. Na tym poziomie najlepsze są amerykańskie pale ales. APA są świetne z lżejszymi daniami, takimi jak kurczak i sałatki, ale mogą być również wykorzystane w posiłku, którego głównym daniem jest chili. Piwo jest świetnym uzupełnieniem owoców morza, serów i dań rybnych. Może być nawet częścią deseru!

APA mają wyższą goryczkę chmielową niż IPA, ale wciąż jest ona niższa niż w IPA. Znajduje to odzwierciedlenie w smaku i aromacie. American Pale Ale jest produkowane z chmielem goryczkowym, który ma wysoką zawartość alfa kwasów. Jest to podobne do wytrawnego wina. W przeciwieństwie do wersji angielskiej, APA nie ma śladu butterscotch, a estry owocowe są minimalne.

Piwo APA - skład

Smak American Pale Ale zawdzięcza prostym składnikom: palonemu słodowi i czystym drożdżom fermentującym. Amerykańskie chmiele są używane do wzmocnienia smaku i oczyszczenia podniebienia. Przygotowują cię do następnego posiłku. APA jest świetną parą dla wielu potraw.

American Pale Ale różni się od swojego angielskiego odpowiednika, ponieważ używa rodzimych chmieli i słodu. W latach 80. ubiegłego wieku piwowarstwo rzemieślnicze było jeszcze bardzo ograniczone. Z tego powodu receptury były opracowywane na podstawie tego, co było dostępne. Ameryka przyjęła to piwo jako swoje własne, ciemniejsze i mocniejsze.

Wybierz swoje ulubione piwo APA!

Powinieneś spróbować piwa APA, jeśli nie miałeś okazji cieszyć się klasycznym amerykańskim piwem rzemieślniczym. Czym jest ten wynalazek? Ten potomek brytyjskich stylów górnej fermentacji ma wielu zwolenników ze wszystkich czterech stron świata. Ciesz się American Pale Ale już dziś i dołącz do nich!

 

O alkoholach

Wszystko na temat alkoholi, które warto znać!