Najnowsze wiadomości

11 października 2024 14:16

Kapsle do piwa... Nie wiedziałeś, że to cudowny kawałek technologii?



Kapsle do piwa. To obok kapsla lub zakrętki najczęściej stosowane hermetyczne zamknięcie szklanych butelek używanych w browarnictwie. Przełom nastąpił w czasach, gdy korki wiodły już prym w ochronie środowiska. Zamknięcie sztyftowe zostało wynalezione przez znaną w naszych czasach firmę Siemens. Wykorzystuje ona porcelanowy korek i gumową uszczelkę. Rozwiązanie to jest nadal stosowane przez wiele browarów, zarówno rzemieślniczych jak i kraftowych. Opatentowano je w 1875 roku, a według innych źródeł w 1890 roku. Ten sposób uszczelniania butelek ze złotym trunkiem był stosowany w Polsce w latach 90. XIX wieku.

Kapsle do piwa - wszystko zaczęło się od Williama Paintera

William Painter, genialny i wszechstronny wynalazca, był tym, który zapoczątkował powolną rewolucję. Jednorazowy otwieracz do butelek został wynaleziony przez Williama Paintera, irlandzkiego emigranta, w 1892 roku. Wynalazkiem było zamknięcie koronowe, znane również jako Crown Cork. Painter's Crown Cork and Seal Company, która nadal działa w Stanach Zjednoczonych, jest głównym graczem w produkcji kapsli do piwa. Dziś firma produkuje jedną na pięć puszek do piwa na świecie i jeden na trzy pojemniki na żywność dla Stanów Zjednoczonych i Europy. Rok 2020 zakończyli z 11,5 mln dolarów przychodu. Sir William byłby dumny ze swojego dzieła.

Odrodzenie kapsli od piwa

Kapsle do piwa były proste i niedrogie, ale odrodziły się dopiero w latach 50. ubiegłego wieku, gdy pojawiły się automatyczne maszyny do butelkowania napojów gazowanych. Kapsle były pierwotnie wykonane z korka i papieru. To uszczelnienie zostało ostatecznie zastąpione plastikową uszczelką wiele lat później. Podobnie było z ilością króćców. Norma DIN 6099 powstała z 24 wprowadzonych przez Paintera w latach sześćdziesiątych. Znormalizowała ona konstrukcję i wymiary szyjki butelki, a także jej wielkość i wymiary. 21 ząbków i 26,75mm średnicy.

W tę grę gra cały świat. Wyjątkiem są większe kapsle do piwa, spotykane w niszowych browarach, które również posiadają więcej zębów. Najnowszą innowacją w tej materii jest piwo z kapslem typu twist-off, znanym również jako 29-zębowy lub korona pierścieniowa z trzpieniem. Pozwala to na wyciągnięcie butelki z kapsla.

Kapsle od piwa to miniaturowe dzieła sztuki

Zakrętka od wielu lat jest wykorzystywana jako wizualny nośnik informacji handlowej, a także jako przedmiot kolekcjonerski. Istnieją stowarzyszenia, rankingi i giełdy. Można je również wykorzystać do kupna i sprzedaży. Kolekcjonerzy mają wspólne zainteresowania ponad wszystkimi podziałami. Dzisiejsza łatwość komunikacji pozwala im na poszerzanie swoich kolekcji.

Polscy kolekcjonerzy mają ich ponad 50 tysięcy sztuk, a ich wartość to setki tysięcy złotych. Światowe kolekcje przekraczają już ćwierć miliarda kapsli. Trudno określić wartość ze względu na to, że takie kolekcje rzadko trafiają do sprzedaży. Łatwo natomiast wyobrazić sobie cenę... to są ogromne kwoty.

W świecie kapsli są dwa rodzaje kapsli. W świecie zakrętek są dwa rodzaje zakrętek. Jeden to te, które zostały usunięte z zapieczętowanej butelki, a drugi to te, które nie trafiły jeszcze na linię produkcyjną. Fabrycznie nowe "Virgins", jak się je również nazywa, pozyskiwane są zazwyczaj z browarów i rozlewni. Kolekcjonerzy najlepiej poznają te metody. Kolekcjonerzy kapsli znajdą na rynku ciekawe konstrukcje i gadżety do eksponowania swoich najcenniejszych sztuk.

Gra w kapsle - pamiętasz?

Pamiętacie lata 80 i 90, kiedy dzieci i młodzież grały w kapsle w piaskownicach z uformowanymi torami? Kapsle z flagami różnych państw, ras, kapsle... to były czasy. Kapsle to coś więcej niż blacha. Mogą być powodem do dumy dla kolekcjonerów lub narzędziem zapomnianym w latach minionych. Często mogą być inspiracją do stworzenia czegoś nietypowego i ciekawego. Na przykład żywica epoksydowa może być wylana, aby stworzyć podłogę.

Na większości etykiet piwa znajduje się grafika z logo browaru. Jednak niektórzy browarnicy umieszczają na swoich etykietach piękne motywy, a nawet dzieła sztuki.

Kiedy otwierasz piwo z butelki, pomyśl o tym, jakie to techniczne i fascynujące. Dzięki niej możesz cieszyć się napojem bez utraty jego smaku.

O alkoholach

Wszystko na temat alkoholi, które warto znać!