Czym jest alkohol rzemieślniczy?
1 gru 2022 - Wino
11 października 2024 12:46
Wino francuskie czy włoskie? A może nawet polskie wino? Wiele winiarni znajduje się w kraju, choć nie każdy o tym wie. Co więcej, polskie produkty często nie różnią się od tych wytwarzanych w krajach zachodnich. Jakie polskie wina są warte Twojej uwagi? Warto się przyjrzeć!
Polskie specjalności są często pomijane lub traktowane z dużą dozą podejrzliwości. To błąd. Mimo że nie mamy takiego dziedzictwa winiarskiego jak Francja czy Włochy, nasze rodzime produkty pną się w górę w międzynarodowych rankingach. Polscy winiarze stale doskonalą swoje umiejętności, co przekłada się na jakość ich trunków. Nasi producenci korzystają jedynie z najlepszych receptur, które od setek lat wykorzystywane są do produkcji wina. Przepisy te w większości pochodzą zza oceanu, ale niewykluczone, że w przyszłości do kanonu winiarskiego wejdą również nasze krajowe koncepcje.
Polska jest również krajem rozwijającym się w kulturze winiarskiej. W Polsce otwiera się wiele szkół i powstają kolejne stowarzyszenia, które zrzeszają winiarzy i miłośników tego pysznego trunku.
Trudno powiedzieć, polskie winnice wyrastają jak grzyby po deszczu. Trzeba by napisać książkę, żeby je wszystkie wymienić. I ta książka szybko stałaby się nieaktualna. Skupmy się teraz na kilku winiarniach, które przebiły się ze swoimi produktami do "mainstreamu".
Turnau to miejsce z wieloma tradycjami, ale nie zawsze była to winnica. Pierwotnym właścicielem terenu był Jerzy Turnau. Jego potomkowie uprawiali na tym terenie rzepak i zboże. Sprzyjający klimat i położenie dla uprawy winorośli zachęciły ich do zaryzykowania produkcji wina. Pomysł okazał się sukcesem, a polscy koneserzy wina chętnie kupują produkty z Winnicy Turnau.
Dowiedz się więcej o najlepszych odmianach winogron, które możesz uprawiać w Polsce.
Szczególnie popularne są wina produkowane z odmian Johanniter i Hibernal.
Choć Winnica Jura jest stosunkowo nową winnicą, jej produkty są znane w Polsce. Joanna i Marcin miszczak założyli ją w 2015 roku. Ona jest dyplomowanym sommelierem, a on miłośnikiem austriackiego wina. Placówka stawia na lokalną produkcję ekologicznych trunków z naturalnie uprawianych winogron. Potwierdza to certyfikat ekologicznej uprawy i produkcji wina.
Stara Góra Winiarska produkuje trunki od 1997 roku i nadal podtrzymuje tradycje winiarskie Ziemi Lubuskiej. Sześć hektarów ziemi zarezerwowane jest dla najwyższej jakości odmian winogron, w tym Pinot Noir i Saphira, a także Riesling, St Laurent.
Chętni na degustację? Cigacice znajdują się w pobliżu Zielonej Góry. W regionie znajduje się wiele innych znakomitych winiarni.
Zrobiliśmy już przegląd najbardziej znanych polskich winnic. Teraz przyszedł czas na degustację ich win. Poniżej przedstawiamy kilka wysoko ocenianych win, które powstały właśnie tutaj, w Polsce.
Riesling to szlachetne białe wino wytrawne o wysokim poziomie kwasowości. W aromacie dominują cytrusy, zielone jabłka, limonki, jaśmin. W smaku trunek charakteryzuje się nutami grejpfruta i jabłka. Riesling z winnicy Turnau to świetne uzupełnienie ryb i innych lekkich mięs.
Nazwane "Rondo Regent" ze względu na szlachetne odmiany winogron, z których powstaje ten produkt. Charakterystyczny smak wina to soczyste wiśnie i jagody, które dobrze komponują się z pikantnymi i pieprznymi aromatami. W finiszu dominuje jałowiec i prażone orzechy.
Nadszedł czas, aby cieszyć się wytrawnym białym Chardonnay. Zna je każdy miłośnik wina. Czy ten tradycyjny przepis udało się Polakom opanować? Tak!!! Na pierwszy plan wysuwają się aromaty gruszki i agrestu, z subtelnym, ale wyraźnym posmakiem maślanym. W smaku dominuje ananas i jabłko, a złożoności dodają niuanse dębowe. Chadronnay to świetny pairing do drobiu, serów i niektórych ryb.
Winnica w Libiążu wyprodukowała własne wino Cabernet, korzystając z tradycyjnych francuskich receptur. Posiada ono aromaty dojrzałych wiśni i porzeczek, a także ostrokrzewu. Uzupełniają go nuty cynamonu, goździków i kardamonu. Jesteś fanem Cabernet? Spróbuj polskiej wersji!
To musujące wino pinot noir znane jest z owocowego, soczystego smaku i dużych bąbelków. Szczególnie wyczuwalne są nuty białych śliwek lenkrod, agrestu i gruszki. Ta lekka i przyjemna propozycja jest idealna na wiosenne i letnie popołudnia na świeżym powietrzu.
Polscy producenci wina są niestrudzeni w swoich wysiłkach, a ich produkty z roku na rok są coraz lepsze. Nawet jeśli jesteś przyzwyczajony do kupowania zagranicznych produktów, warto spróbować produktów z Polski. Nie jedź do Francji czy Niemiec - zamiast tego spróbuj win z polskich winnic.
© Copyright oalkoholach.pl | Wszelkie Prawa Zastrzeżone.