Najnowsze wiadomości

16 kwietnia 2024 15:22

Jak przechowywać whisky, aby zachowała swoją szlachetność?Co może być lepszego niż dobra butelka whisky? Dwie butelki wysokiej jakości whisky, jedna na teraz, druga na później. Wraz z rosnącą popularnością tego trunku, pojawia się coraz więcej pytań o to, jak go przechowywać. Dowiedz się, jak przechowywać ten trunek!

Jak przechowywać whisky.

Whisky nie dojrzewa w butelce jak wino. Szkocka może być przechowywana w idealnym stanie przez setki, a nawet tysiące lat, jeśli jest odpowiednio zamknięta. Przechowuj whisky w szczelnym pojemniku, z dala od światła słonecznego i wysokich temperatur, aby przedłużyć jej żywotność. Dowiedz się, jak przechowywać ten trunek.

Mamy kilka wskazówek, które pomogą Ci utrzymać Twoją szkocką w najlepszym stanie.

Trzymaj butelki w chłodnym miejscu

Najważniejszą zasadą ze wszystkich jest kontrolowanie środowiska, w którym przechowujesz whisky. Butelki z whisky trzymaj w chłodnych, suchych miejscach w stałej temperaturze. Zbyt duże wahania mogą spowodować rozszerzenie się płynu i uszkodzenie korka i zatyczki. Wilgoć może również wpływać na zewnętrzną powierzchnię butelki, powodując uszkodzenia etykiet.

Unikaj światła słonecznego

Na Twoją whisky, oprócz ekstremalnych temperatur, może mieć wpływ promieniowanie ultrafioletowe. Mogą one powodować reakcje chemiczne, które ostatecznie niszczą smak i aromat trunków. Naturalne światło również podnosi temperaturę.

Znana również jako whisky single malt lub najszlachetniejsza wśród najszlachetniejszych

Ciemne, dobrze wentylowane pomieszczenie o odpowiedniej temperaturze to dobra opcja na przechowywanie butelek.

Trzymaj whisky w pozycji pionowej

Wiele osób nie zwraca wystarczającej uwagi na to, gdzie powinny leżeć butelki whisky. Szkocka może zostać całkowicie zniszczona, jeśli będzie trzymana poziomo. Dlaczego? Dlaczego?

Wino powinno być zawsze przechowywane w pozycji poziomej. Whisky powinna być przechowywana w pozycji pionowej.

Zwilżaj korek

Butelki Whisky należy zawsze przeglądać, o czym już wspominaliśmy. Korki można nawilżać dwa do trzech razy w roku, aby zachować ich świeżość i zmniejszyć ryzyko reakcji utleniania. Jak to zrobić? Wystarczy przechylić kolbę tak, aby płyn mógł nasączyć korek.

Nie trzeba tego robić częściej, opary whisky nawilżą korek.

Nigdy nie nawilżaj korka używając płynu z zewnątrz, np. wody.

Otwieraj każdą szklankę z ostrożnością

Otwarta whisky może być przechowywana dłużej niż alkohole takie jak wódka, więc pij ją zaraz po odkorkowaniu. Związki smakowe w butelce mogą się zmieniać i matowieć pod wpływem powietrza. Korek powinien być wyciągnięty z butelki nie później niż dwa miesiące. Oblicz swoje całkowite spożycie szkockiej, aby określić, ile kolb możesz otworzyć jednocześnie.

Czy whisky może być przechowywana w lodówce?

Wielu entuzjastów whisky błędnie wierzy, że trzymanie jej w lodówce zwiększy jej trwałość. Szkocka przechowywana w niskich temperaturach może spowodować, że straci swój smak i aromat. Nie będzie smakować źle, jeśli będziesz trzymać whisky w lodówce. Warto nie marnować swojego dobrej jakości trunku, przechowując go w lodówce.

Whisky jest najlepsza w temperaturze pokojowej. Oznacza to, że nie będziesz w stanie wypić jej od razu po wyjęciu z lodówki. Można, ale byłaby to strata. Po co czekać, skoro whisky może przetrwać nawet w nieco cieplejszych miejscach?

Czy można więc trzymać whisky w lodówce? Lepiej nie!!!

Czy można zamrozić whisky

Pewnie wiesz, że wysokoprocentowe trunki nie zamarzną w większości domowych zamrażarek. Jednak whiskey nie powinna być tam trzymana. Ryzykujesz również utratę smaku i aromatu, nie otrzymując nic w zamian.

Koneser nie doceni lodowatej whisky prosto z zamrażarki. Ta niska temperatura może zniszczyć wiele wspaniałych nut smakowych. Chociaż nie zrujnuje to twojej whisky, sprawi, że będzie ona smakować na tyle źle, że będziesz musiał się ponownie zastanowić. Unikaj zamrażania whisky i używaj innych opcji przechowywania, kiedy tylko jest to możliwe.

Jaką ilość whisky można przechowywać w pobliżu?

Nieotwarta butelka whisky może przetrwać całe życie, jeśli jest przechowywana w odpowiednich warunkach. Wódki destylowane nie psują się tak jak wino i piwo. Okres trwałości whisky zależy od sposobu jej przechowywania.
Szkocka, nawet zapieczętowana, będzie miała krótszą "datę ważności", jeśli będzie wystawiona na działanie promieniowania UV przez długi czas. Światło ultrafioletowe może spowodować, że związki organiczne w whisky zaczną się rozkładać. Te związki organiczne są odpowiedzialne za wspaniały smak i aromat trunku. Szkocka namoczona w słońcu nie spowoduje twojej śmierci, ale pozostawi cię z chęcią na więcej.

Promieniowanie UV może powodować powstawanie wolnych rodników, które mogą zepsuć smak alkoholu. Whisky może również stracić swój naturalny kolor, gdy jest wystawiona na działanie słońca.

Nie przechowuj whisky zbyt długo - wypij ją!

Niektóre whisky mogą być tak drogie, że szkoda je spożywać. Nie! Nie!!! Nie musisz wiecznie trzymać swojego trunku na półce. Ciesz się nim, kiedy tylko masz ochotę!

O alkoholach

Wszystko na temat alkoholi, które warto znać!