Najnowsze wiadomości

21 czerwca 2024 5:42

Poznaj przepis na mocny drink martini. Wstrząśnięte czy wymieszane?Martini to jeden z najbardziej znanych koktajli na świecie. James Bond miał nawet jeden. Wstrząśnięty, niemieszany drink nie był dla wszystkich. Istnieje prawie tyle samo przepisów na martini, ile jest barmanów. Dziś przyjrzymy się kilku najlepszym przepisom na martini. Dowiedz się, jak zrobić ten legendarny koktajl!

Szukasz martini ekstra wytrawnego czy mokrego? Różne rodzaje martini

Martini to klasyczny koktajl, który jest mocny, stylowy i uwielbiany przez wielu koneserów. Istnieje tak wiele odmian martini, że nawet początkujący barman może mieć problem z opanowaniem ich wszystkich. Istnieje wiele przepisów, w których można dodać whiskey lub sok z cytryny.

Istnieje wiele odmian martini. Oto kilka najpopularniejszych z nich:

 • Dry Mart Ini - ma mniej wermutu niż klasyczny koktajl
 • Wet Martini- to słodsza wersja, z większą ilością wermutu.
 • Naked Mart Ini - schłodzona wódka lub gin przyozdobiony oliwkami, bez wermutu;
 • Dirty Martini to koktajl, do którego dodaje się solankę z oliwek, aby był "brudny". Solankę można stosować z wermutem lub bez.

To tylko garstka najbardziej lubianych rodzajów martini. Jest ich znacznie więcej i możesz wybrać, które z nich wolisz.

Historia i pochodzenie martini

Chociaż możesz wierzyć, że Martini zostało wymyślone przez Jamesa Bonda, w rzeczywistości jest to starszy koktajl. Jedna z teorii mówi, że Martini wyewoluowało z koktajlu Martinez. Wierzy w to wielu historyków i mieszkańców kalifornijskiego miasteczka o tej samej nazwie. Twierdzą oni, że martini powstało podczas gorączki złota w połowie XIX wieku.

Legenda głosi, że poszukiwacz złota po udanej wyprawie udał się do lokalnego baru i poprosił o szampana. Barman zrobił koktajl z tego, co miał pod ręką: gin i wermut, barroom drops (likier maraschino), sok z cytryny i barroom drops. I bam! Powstał prototyp martini. Drink szybko zyskał popularność i znalazł się w wielu XIX-wiecznych podręcznikach barmańskich.

Bez względu na to, w jaką teorię wierzysz, martini zawsze będzie w menu każdego baru. Istnieje wiele sposobów na zamówienie tego klasycznego drinka. Wszyscy wiemy, jak James Bond zamawiał swoje Martini. Martini, wstrząśnięte i nie mieszane. Różnica między wstrząśniętym Martini a mieszanym Martini polega na tym, że proces mieszania zapewnia, że drink nie stanie się zbyt rozcieńczony.

Nie wszyscy jednak wierzą, że legendarny drink powstał w San Francisco. Barnaby Conrad III, autor książki o pochodzeniu i historii martini uważa, że drink powstał w San Francisco. Twierdzi, że pewien poszukiwacz złota zamówił go, gdy był w drodze do Martinez.

Niezależnie od tego, w którą teorię wierzysz, martini znajdziesz w prawie każdym barze na świecie. Istnieje wiele sposobów na przyrządzenie tego klasycznego drinka. James Bond zamawiał swoje wstrząśnięte, nie mieszane. Niektórzy idą w ślady agenta 007, podczas gdy inni uważają to za profanację. Co o tym sądzisz?

Przepisy na koktajle z dodatkiem martini

Wielu koneserów zawsze będzie kochać klasyczne martini z Ginem. Ten drink zrodził wyjątkową kulturę martini w światach drinków i koktajli. To nie jest tylko mieszanka składników. To styl życia. Kieliszki do martini są symbolem wymyślnych drinków.

Nowoczesne menu martini jest wypełnione tak wieloma kombinacjami i smakami, jak tylko można sobie wyobrazić. Pozwól nam zabrać Cię przez niektóre z najbardziej popularnych przepisów na martini dzisiaj.

Dry Martini to klasyk wśród drinków

Wytrawny wermut i gin to składniki klasycznego wytrawnego martini. Można je przyrządzić z różnymi alkoholami - próbuj dalej, aż powstanie Twój ulubiony.

Składniki:

 • 60 ml ginu
 • 10 ml wermutu
 • kruszony lód
 • oliwka do dekoracji.

Sposób przygotowania:

 1. Wymieszaj wermut i gin w shakerze z lodem.
 2. Mieszać przez około 30 sekund.
 3. Zawartość shakera przełożyć do kieliszków do martini.
 4. Koktajl podawać z oliwką.

Vesper Martini to drink w stylu Jamesa Bonda

Agent 007 rozsławił Vesper Martini, a jego twórcą jest Ian Fleming, autor przygód Jamesa Bonda. Pierwsza wzmianka o nim pojawiła się w Casino Royale w 1953 roku. Koktajl nosi nazwę od Vesper Lynd, podwójnej agentki, która go stworzyła.

Składniki:

 • 60 ml ginu
 • 20 ml czystej wódki
 • 10 ml aperitifu Lillet Blanc
 • Plasterek cytryny.

Przygotowanie:

 1. Do szklanki z lodem dodaj Lillet Blanc, wódkę i gin.
 2. Mieszaj, aż wszystko będzie dobrze schłodzone.
 3. Umieścić koktajl w schłodzonej szklance.
 4. Udekorować danie plasterkiem cytryny.

Negroni - klasyczny włoski koktajl

Negroni powstało w hotelu Baglioni, we Florencji, w latach dwudziestych XX wieku. Jest to włoski klasyk. Jego wyjątkowy smak i prosta receptura są powodem, dla którego przetrwał tak długo. Negroni to idealny drink na relaks podczas weekendowego wypadu.

Składniki:

 • 25 ml ginu
 • 25 ml słodkiego Vermouth
 • 25 ml Campari
 • lód;
 • Udekorować plasterkami pomarańczy (najlepiej czerwonej).

Sposób przygotowania:

 1. W misce wymieszaj Campari, wermut i gin. Dodaj lód, aby dopełnić całość.
 2. Mieszaj, aż zewnętrzna część naczynia będzie zimna.
 3. Koktajl podawać w szklankach
 4. Udekoruj danie plasterkiem pomarańczy.

Dirty Martini to drink przyozdobiony oliwką

Dirty Martini dzięki oliwkom ma przyjemny, słony posmak. Dzięki temu wyróżnia się na tle wytrawnego wermutu i ginu. Dirty oznacza dodanie soku z oliwek lub solanki. Ten klasyczny drink jest łatwy do wykonania i bardzo popularny na całym świecie.

Składniki:

 • 60 ml ginu
 • 10 ml wermutu
 • 25 ml solanki z oliwek
 • Kostki lodu
 • Do dekoracji, 1-3 oliwki

Sposób przygotowania:

 1. W shakerze połącz gin i wermut.
 2. Mieszać przez co najwyżej 30 sekund
 3. Całość umieścić w schłodzonym kieliszku koktajlowym.
 4. Udekorować martini dodając oliwki.

Martini Rosato Spritz - koktajl na każdą godzinę

Martini Rosato Spritz stanowi doskonały aperitif w gorące letnie dni. Świetnie komponuje się z zielonymi oliwkami i prosciutto, a także włoskim salami.

Składniki:

 • 60 ml Martini Rosato;
 • 60 ml Prosecco;
 • 60 ml lemoniady (znanej również jako Sprite).
 • Truskawki do dekoracji.

Sposób przygotowania:

 1. Wymieszaj Martini, Prosecco i lemoniadę w naczyniu z lodem.
 2. Wymieszaj wszystkie składniki.
 3. Wlać do szklanek.
 4. Udekorować truskawkami

Lubisz drinki na bazie ginu i wermutu? Ciesz się naszymi klasycznymi koktajlami martini, aby poczuć się jak James Bond!

O alkoholach

Wszystko na temat alkoholi, które warto znać!