Najnowsze wiadomości

21 czerwca 2024 5:47

Piwo IPA. Co to jest? Skąd wzięła się ta moda? Wielkie rzeczy w IPAIndia Pale Ale - Ta nazwa ma historię sięgającą czasów kolonialnych Imperium Brytyjskiego. Piwo IPA ewoluowało i obecnie jest czymś zupełnie nowym. Jakie jest znaczenie tego podgatunku i kim są jego przedstawiciele w Polsce? Z poniższego artykułu dowiesz się wszystkiego!

Piwo IPA - co to właściwie znaczy?

IPA to skrót od India Pale Ale. Każdy członek rodziny IPA ma swoje unikalne znaczenie. Zacznijmy od końca - Ale, które po prostu odnosi się do piwa górnej fermentacji. Brytyjskie browary były w tym ekspertami. Lokalny folklor określa Ale również jako tradycyjne piwa warzone w małych, niezależnych browarach.

Pale oznacza piwo jasne. Ten rodzaj trunku po raz pierwszy pojawił się na rynku w XVIII wieku, gdy wprowadzono innowacje w procesie słodowania. Nazwano je "pale", aby odróżnić je od ciemnych piw, które dominowały na rynku. Piwa jasne, w przeciwieństwie do swoich konkurentów, wyróżniały się bursztynową barwą. W tamtych czasach była to rzadka cecha.

Pale Ale z czasem zaczęło wypierać portery i inne ciemniejsze piwa. Pale Ale przetrwało do dziś, ponieważ cieszyło się tak dużym powodzeniem.

Skąd się wzięła nazwa Indie? Historia IPA

Przedrostek tego konkretnego typu, jak łatwo się domyślić, został nazwany na cześć dużego państwa w Azji Południowej. Piwo IPA nie powstało w Indiach. Trzeba cofnąć się o kilkaset lat, by prześledzić relacje handlowe i zapotrzebowanie na produkty z kolonii.

Jeden z najważniejszych szlaków morskich łączył kolebkę Imperium Brytyjskiego z Indiami, gdzie piwo było bardzo poszukiwanym towarem. Popyt ten wykorzystywały w XVIII wieku liczne brytyjskie browary. Jednym z nich był brytyjski piwowar George Hodgson. Zbudował on solidny biznes wokół potrzeb kolonistów.

Hodgson odkrył, że niektóre piwa Pale Ale były bardziej chmielowe niż inne. Chmiel jest naturalnym konserwantem, dzięki czemu nadaje się na długie podróże. Specjalnie dobrane Pale Ale może przetrwać do sześciu tygodni na morzu i dotrzeć do kolonii indyjskich bez szwanku.

Choć Imperium Brytyjskie odeszło w niepamięć, IPA wciąż jest obecne. Dzieje się tak za sprawą amerykańskiej rewolucji piwa rzemieślniczego. Wiele tradycyjnych europejskich stylów piwnych zostało szybko odkrytych na nowo, w tym India Pale Ale, które szybko trafiło na salony.

Jaka jest różnica między piwem APA a IPA?

Istnieje wiele rodzajów jasnego piwa, które można podzielić - IPA , APA i DIPA . TIPA... Dwa pierwsze style są najczęściej spotykane.

India Pale Ale to alkoholowe i mocno chmielowe piwo, które pierwotnie było produkowane z myślą o długim transporcie na brytyjskich statkach. American Pale Ale ma lżejszy charakter i charakteryzuje się zbalansowaną ilością słodu i chmielu. APA wyróżniają się chmielem kwiatowym, owocowym i cytrusowym. Są one dodatkowo wzbogacone o paloną słodowość.

Piwo IPA - cena

Metoda warzenia decyduje o tym, ile kosztuje piwo IPA. Choć są one nieco droższe, to na jakość trunku wpływają produkty koncernowe.

Browary rzemieślnicze to lepszy wybór dla koneserów piwa. Powstają one przy użyciu tradycyjnych metod i naturalnych składników. Piwa kraftowe mogą kosztować więcej ze względu na swój charakter. Wynika to z wielu czynników, w tym z wyboru i odbiorców.

Sklepy internetowe to świetny sposób, aby cieszyć się dobrym piwem bez rozbijania banku. Często są tam ciekawe promocje i wiele odmian, których nie znajdziemy w lokalnym sklepie. Internet oferuje większą różnorodność niż stacjonarne sklepy monopolowe, ale nadal mają one do wyboru mniejszą ilość piw IPA.

Piwa IPA z Polski

Nasz kraj również przyjął styl India Pale Ale. Choć piwa IPA z Polski są bardziej znane dopiero od kilku krótkich lat, to wystarczyło, by przekonać do siebie Polaków. Styl ten warzą zarówno małe browary rzemieślnicze, jak i duże koncerny. Do których marek mamy największy sentyment?

  • Popularne piwo typu IPA - Żywiec Session Beer. Propozycję Żywca znajdziemy niemal w każdym sklepie, co w dużej mierze jest przyczyną jego popularności. Sesyjne ma delikatnie intensywny, chmielowy zapach. W smaku wyraźnie wyczuwalne są amerykańskie chmiele. Podkreślają je nuty cytrusowe, owocowe i żywiczne.
  • Grodziskie IPA Piwo z dodatkiem zielonej herbaty. Browar Grodziskie wypuścił na rynek piwo IPA z...zieloną herbatą. To świetna propozycja dla tych, którzy lubią wszelkiego rodzaju eksperymenty.
  • Lubuskie piwo IPA. Lubuski Browar Witnica uwarzył to regionalne piwo India Pale Ale.

To tylko kilka z wielu dostępnych piw IPA. Czy jesteś ciekawy, aby spróbować ich wszystkich. Chociaż nie będziesz w stanie żyć na tyle, możliwe jest znalezienie swojego ulubionego browaru, jeśli zrobisz swoje badania.

O alkoholach

Wszystko na temat alkoholi, które warto znać!