Najnowsze wiadomości

16 kwietnia 2024 16:07

Whisky single malt to najszlachetniejsza ze szlachetnych.Whisky single malt, wyjątkowy rodzaj szkockiego trunku, wyróżnia się wyjątkową jakością i szczególną elegancją. Gatunek ten produkowany jest przez wyskakujące jak grzyby po deszczu destylarnie. Uznane marki wyznaczają nowe standardy, stosując innowacyjne metody destylacji tej szkockiej. Dowiedz się, czym są single malty i których z nich warto spróbować w pierwszej kolejności.

Whisky single malt: co to jest?

Aby w pełni docenić rolę terminu "single" w obrębie whisky, należy udać się do Szkocji, gdzie styl ten jest sztuką. Szkocka whisky single malt ma jeden z najbardziej surowych i kontrolowanych alkoholi na świecie.

Istnieje wiele zasad, które rządzą jej produkcją. Musi ona być:

  • Wykonana w całości ze słodu jęczmiennego
  • Miedziana destylarka używana do destylacji spirytusu.
  • Pojemniki dębowe przez co najmniej trzy lata;
  • butelkowane przy minimalnym poziomie alkoholu wynoszącym 40%.
  • Wyprodukowano w Szkocji

Szkocka whisky może być opisana tylko jako jedna destylarnia. Szkocka whisky typu blended malt to mieszanka whisky słodowych z kilku zakładów. Fascynujący fakt: to właśnie "blendy", które są wykorzystywane do tworzenia drinków z whisky. Single malty mogą być mieszane z innymi napojami tylko wtedy, gdy mają bogate bukiety.

Ziarniste whisky "single malt" - o co chodzi?

Whisky produkowane z ziaren nie są uznawane za whisky single malt, ale nadal mogą być zaliczane do tej kategorii. Konieczne jest spełnienie wszystkich innych warunków, w tym produkcja w jednej destylarni. Whisky blended powstaje, gdy połączy się whisky słodową z whisky zbożową.

Single Malt whisky może być najpopularniejszym stylem whisky w Szkocji, ale blended whisky nadal posiada większość światowego rynku whisky.

Jaka jest różnica między whisky single malt a blended?

Omówiliśmy już różnice między whisky single malt i blended whisky. Przyjrzyjmy się bliżej różnicom między whisky single malt a blended.

  • Liczba destylarni. Whisky single malt to z definicji produkt jednej destylarni. Blended whiskies łączą dojrzały i sfermentowany słód ze zbożem z wielu destylarni.
  • Długość okresu dojrzewania. Whisky single malt powinna być starzona przez co najmniej trzy lata, zanim ją kupisz. Średni wiek whisky mieszanych to co najmniej pięć lat.
  • Smak. Istnieje wiele czynników, które wpływają na smak whisky. Istnieją jednak pewne różnice pomiędzy whisky single malt a alkoholami typu blended. Ze względu na swoje pochodzenie, ta pierwsza jest bardziej spójna w smaku. Ta druga jest wynikiem łączenia składników z różnych źródeł, dzięki czemu może zaoferować większą różnorodność. Ważne jest, aby podkreślić cały proces produkcji, a nie tylko liczbę lub słody.

Ranking whisky single malt

Whisky single malt porównywane są pod wieloma względami: cena; miejsce produkcji; użyty słód; długość dojrzewania. Zebraliśmy ciekawe propozycje whiskies w różnych przedziałach cenowych. Sam zdecyduj, ile chciałbyś wydać na butelkę dobrego alkoholu.

Single Malt Whisky od 100 zł do Glen Grant Major's

Glen Grant to idealny trunek dla tych, którzy dopiero zaczynają poznawać whisky single malt. Misją marki jest stworzenie lekkiej i przyjemnej whisky. Jest to trunek, którym można się cieszyć prosto lub jako aperitif.

James "The Major", Grant był oryginalnym wynalazcą elektrycznego oświetlenia w szkockiej destylarni. Był również pierwszą osobą, która kupiła samochód w górach. The Major's Reserve jest hołdem dla innowacyjnego i społecznego ducha jego twórcy.

Single Malt Whisky do 150 zł - Deanston Virgin Oak

Highland's single malt jest najpierw starzony w beczkach po bourbonie, a następnie przelewany do beczek z amerykańskiego dębu. Whiskey ta ma dojrzały smak, co jest rzadkością w przypadku młodej whiskey. Trunek ten zachowuje swój oryginalny smak, kolor i aromat dzięki rezygnacji z filtrowania na zimno.

Virgin Oak jest wytwarzana w tradycyjny sposób, przy użyciu wyłącznie naturalnych składników i wysokiej jakości wód. Zakład stawia również na ekologiczne rozwiązania i korzysta wyłącznie z własnej energii elektrycznej.

Single malt do 200 zł - Glenfiddich 12-Y 40%.

Glenfiddich to najlepiej sprzedający się single malt na świecie. Jego doskonały smak i przystępna cena sprawiają, że jest to najlepiej sprzedający się single malt. Jest łatwa do picia i można się nią cieszyć w każdym otoczeniu. Glenfiddich jest odpowiednią whisky dla każdego, kto chce poznać świat szkockiej whisky single malt.

W aromacie trunku wyczuwalne są nuty kwiatowe i słodkie owoce. Miodowy posmak trunku jest zrównoważony subtelnymi nutami dębu i akcentami gruszki.

Glenfiddich 12 year old starzony jest w amerykańskich beczkach po bourbonie przez co najmniej 12 lat. Beczki z hiszpańskiego dębu po sherry nadają mu niepowtarzalny smak.

Przy zakupie zestawu w Glenfiddich otrzymasz dwie eleganckie szklanki do whisky.

Whisky single malt, która idealnie nadaje się na prezent lub dla siebie

Należysz do grona miłośników whisky single malt? A może dopiero zaczynasz poznawać tajniki szkockiej whisky? Zapoznaj się z naszymi propozycjami, które pomogą Ci wybrać whisky, która przetrwa całe życie.

O alkoholach

Wszystko na temat alkoholi, które warto znać!